CSS 12-34-V-D-M-ST
Item number:101181065
Product features
- 1 x connector plug M12, 8-pole
- Actuation from top
- Max. 31 sensors can be wired in series.
- Thermoplastic enclosure
- Electronic contact-free, coded system
- Misaligned actuation possible
- 27 mm x 108.2 mm x 35 mm
- High repeat accuracy of the switching points
- Max. length of the sensor chain 200 m
- 2 short-circuit proof PNP safety outputs
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionCSS 12-34-V-D-M-ST
Article number (order number)101181065
EAN (European Article Number)4030661314884
eCl@ss number, version 12.027-27-46-01
eCl@ss number, version 11.027-27-24-03
ETIM number, version 7.0EC001829
ETIM number, version 6.0EC001829
Approvals - Standards
CertificatescULus
General data
StandardsEN IEC 60947-5-3
Working principleinductive
Housing construction formBlock
Installation conditions (mechanical)not flush
Sensor topologySensor for series wiring
Housing materialGlass-fibre, reinforced thermoplastic
Active areaGlass-fibre, reinforced thermoplastic
Reaction time, maximum30ms
Duration of risk, maximum60ms
Gross weight140g
General data - Features
Diagnostic outputYes
Short circuit detectionYes
Cross-circuit detectionYes
Safety functionsYes
CascadableYes
Integral system diagnostics, statusYes
Number of LEDs3
Number of semi-conductor outputs with signaling function1
Number of fail-safe digital outputs2
Number of series-wiring of sensors31
Safety classification
Performance Level, up toe
Category4
PFH value3.60 x 10⁻⁹/h
Safety Integrity Level (SIL), suitable for applications in3
Mission time20Year(s)
Mechanical data
Actuating panelsfrom head
Active areafront side
Switching distance actuatorActuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3: 13 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3: 15 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3:: 18 mm (ensured switch distance OFF Sar)Actuator CST 34-S-2: 8 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-S-2: 10 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-S-2: 16 mm (ensured switch distance OFF Sar)Actuator CST 34-V-1: 10 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-V-1: 12 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-V-1: 15 mm (ensured switch distance OFF Sar)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 10 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 12 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 16 mm (ensured switch distance OFF Sar)
Mechanical data - Switching distances
Hysteresis (Switching distance), maximum1.5mm
Repeat accuracy R0.5mm
Note (Repeat accuracy R)Axial offset: the front face allows for an axial misalignment (z) of max. ± 8 mm (see figure: operating principle).
Mechanical data - Connection technique
TerminationConnector plug M12, 8-pole
Wire cross-section22AWG
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor35mm
Width of sensor27mm
Height of sensor108.2mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65IP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Storage and transport temperature-25 ... +85 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Ambient conditions - Insulation values
Rated insulation voltage Ui32 VDC
Rated impulse withstand voltage Uimp0.8kV
Overvoltage categoryIII
Degree of pollution3
Electrical data
No-load supply current I0, typical100mA
Operating current600mA
Required rated short-circuit current100A