CSS 12-34-V-SD-M-L
Archive
Item number:101181062
Product features
- 1 x Pre-wired cable 8-pole
- Actuation from top
- serial diagnostic output
- Misaligned actuation possible
- 27 mm x 108.2 mm x 35 mm
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionCSS 12-34-V-SD-M-L
Article number (order number)101181062
EAN (European Article Number)4030661314860
Duration of risk, maximum60ms
Gross weight300g
General data - Features
Serial diagnosticsYes
Active areafront side
Switching distance actuatorActuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3: 13 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3: 15 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3:: 18 mm (ensured switch distance OFF Sar)Actuator CST 34-S-2: 8 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-S-2: 10 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-S-2: 16 mm (ensured switch distance OFF Sar)Actuator CST 34-V-1: 10 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-V-1: 12 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-V-1: 15 mm (ensured switch distance OFF Sar)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 10 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 12 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 16 mm (ensured switch distance OFF Sar)
Mechanical data - Switching distances
Hysteresis (Switching distance), maximum1.5mm
Repeat accuracy R0.5mm
Note (Repeat accuracy R)Axial offset: the front face allows for an axial misalignment (z) of max. ± 8 mm (see figure: operating principle).
Mechanical data - Connection technique
Length of cable1m
TerminationCable (Y-UL 2517), 8-pole
Cable section, maximum8 x 0.35 mm²
Wire cross-section22AWG
Cable typeLiYY
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor35mm
Width of sensor27mm
Height of sensor108.2mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65IP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Storage and transport temperature-25 ... +85 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Ambient conditions - Insulation values
Rated insulation voltage Ui32 VDC
Rated impulse withstand voltage Uimp0.8kV
Electrical data
No-load supply current I0, typical100mA
Operating current600mA
Required rated short-circuit current100A