CSS 14-34-S-SD-M-L
Item number:101181061
Product features
- 1 x Pre-wired cable 8-pole
- Actuation from side
- serial diagnostic output
- Misaligned actuation possible
- 27 mm x 108.2 mm x 35 mm
Ordering data
Product type descriptionCSS 14-34-S-SD-M-L
Article number (order number)101181061
EAN (European Article Number)4030661314853
Duration of risk, maximum60ms
Gross weight295g
General data - Features
Serial diagnosticsYes
Active arealateral
Switching distance actuatorActuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3: 12 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3: 14 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-S-1 / CST 34-S-3:: 17 mm (ensured switch distance OFF Sar)Actuator CST 34-S-2: 12 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 34-S-2: 14 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 34-V-1: 10 mm (typical switch distance Sn)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 8 mm (ensured switch distance ON Sao)Actuator CST 180-1 / CST 180-2: 13 mm (ensured switch distance OFF Sar)Betätiger CST 34-S-2: 17 mm (gesicherter Schaltabstand AUS Sar)Betätiger CST 34-V-1: 8 mm (gesicherter Schaltabstand EIN Sao)Betätiger CST 34-V-1: 13 mm (gesicherter Schaltabstand AUS Sar)Betätiger CST 180-1 / CST 180-2: 10 mm (typischer Schaltabstand Sn)
Mechanical data - Switching distances
Hysteresis (Switching distance), maximum1.5mm
Repeat accuracy R0.5mm
Note (Repeat accuracy R)Axial offset: The long side allows for a maximum height misalignment (x) of sensor and actuator of 36 mm (e.g. mounting tolerance or due to guard door sagging). Increased misalignment, max. 53 mm, possible when the CST 34-S-2 actuator is used. The axial m
Mechanical data - Connection technique
Length of cable1m
TerminationCable (Y-UL 2517), 8-pole
Cable section, maximum8 x 0.35 mm²
Wire cross-section22AWG
Cable typeLiYY
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor35mm
Width of sensor27mm
Height of sensor108.2mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65IP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Storage and transport temperature-25 ... +85 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Ambient conditions - Insulation values
Rated insulation voltage Ui32 VDC
Rated impulse withstand voltage Uimp0.8kV
Electrical data
No-load supply current I0, typical100mA
Operating current600mA
Required rated short-circuit current100A
Switching frequency, approx.3Hz
Electrical data - Safety digital outputs
Rated operating current (safety outputs)250mA
Output current, (fail-safe output), maximum0.25A
Design of control elementsp-type
Voltage drop Ud, maximum0.5V
Leakage current Ir, maximum0.5mA