IFL 10-200L-10P 5,0M
Archive
Item number:101136679
Product features
- Design Ø 20 mm
Ordering data
Product type descriptionIFL 10-200L-10P 5,0M
Article number (order number)101136679
EAN (European Article Number)4030661059686
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Housing construction formCylinder smooth
Installation conditions (mechanical)not flush
Housing materialPlastic
Active areaPlastic
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight234g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn10mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable5m
TerminationCable
Number of cable wires4
Wire cross-section0.25mm2
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor20mm
Length of sensor79mm
Width of sensor20mm
Height of sensor20mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.350Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A