IFL 10-200L-11P
Item number:101126738
Product features
- Thermoplastic enclosure
- DC 4-wire
- Long design
- Double-insulated
- Design Ø 20 mm
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionIFL 10-200L-11P
Article number (order number)101126738
EAN (European Article Number)4030661050652
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight126g
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn10mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
TerminationCable
Number of cable wires4
Wire cross-section0.25mm2
Material of the Cable mantlePlastic
Cable typeLiYY
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor20mm
Length of sensor79mm
Width of sensor20mm
Height of sensor20mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNO contact and NC contact (antivalent)
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A