IFL 10-200L-11STP
Archive
Item number:101126739
Product features
- Thermoplastic enclosure
- DC 4-wire
- Long design
- Double-insulated
- Connector
- Design Ø 20 mm
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 10-200L-11STP
Article number (order number)101126739
EAN (European Article Number)4030661050669
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight58g
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn10mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
TerminationConnector M18
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor20mm
Length of sensor91mm
Width of sensor20mm
Height of sensor20mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNO contact and NC contact (antivalent)
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A