IFL 10-30L-10TN
Archive
Item number:101126988
Product features
- Metal enclosure
- DC 3-wire
- Long design
- Design M30
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 10-30L-10TN
Article number (order number)101126988
EAN (European Article Number)4030661278117
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Housing construction formCylinder, thread
Installation conditions (mechanical)flush
Housing materialBrass
Housing coating materialnickel-plated
Active areaPlastic
Material of the nutsBrass
Gross weight198g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveYes
Number of cable wires3
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum30Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn10mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
TerminationCable
Number of cable wires3
Wire cross-section0.34mm2
Material of the Cable mantlePVC
Mechanical data - Dimensions
ISO thread of the sensorM30
width across flats36BK
Length of sensor100mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical3.5mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Switching frequency, approx.200Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A