IFL 10-30M-10STN
Archive
Item number:101084538
Ordering data
Product type descriptionIFL 10-30M-10STN
Article number (order number)101084538
EAN (European Article Number)4030661018652
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Material of the nutsBrass
Gross weight108g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveNo
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum30Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn10mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
TerminationConnector
width across flats36BK
Length of sensor43mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical3.5mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Switching frequency, approx.350Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A