IFL 10-30M-NAM-2160 16,0M
Item number:101157340
Ordering data
Product type descriptionIFL 10-30M-NAM-2160 16,0M
Article number (order number)101157340
Material of the nutsBrass
Gross weight360g
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum30Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn10mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable16m
Number of cable wires2
Wire cross-section0.14mm2
width across flats36BK
Length of sensor30mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage5 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
Rated operating voltage5 ... 30 VDC
Operating current200mA