IFL 10-30M-NAM-2160 22,0M
Archive
Item number:101123020
Product features
- Design M30
Ordering data
Product type descriptionIFL 10-30M-NAM-2160 22,0M
Article number (order number)101123020
EAN (European Article Number)4030661038377
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
General data
Housing construction formCylinder, thread
Installation conditions (mechanical)flush
Housing materialBrass
Housing coating materialnickel-plated
Active areaPlastic
Material of the nutsBrass
Gross weight485g
General data - Features
Cable sleeveNo
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum30Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn10mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable22m
Number of cable wires2
Wire cross-section0.14mm2
Mechanical data - Dimensions
ISO thread of the sensorM30
width across flats36BK
Length of sensor30mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage5 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
Rated operating voltage5 ... 30 VDC
Operating current200mA