IFL 15-300-10/01YG
Item number:101060599
Product features
- 1 Cable entry PG9 x 1.5
- Thermoplastic enclosure
- AC 2-wire
- Double-insulated
- Wiring compartment
- Design M30
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-300-10/01YG
Article number (order number)101060599
EAN (European Article Number)4030661047829
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Housing construction formCylinder, thread
Installation conditions (mechanical)not flush
Housing materialPlastic
Active areaPlastic
Material of the nutsPlastic
Material of the washerPerbunan
Gross weight79g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveNo
Number of cable wires2
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum4Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
TerminationScrew connection
Cable section, maximum1 x 1.5 mm²
Mechanical data - Dimensions
ISO thread of the sensorM30
width across flats36BK
Length of sensor118mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65IP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Ambient conditions - Insulation values
Rated impulse withstand voltage Uimp4kV
Electrical data
Rated supply frequency, minimum45Hz
Rated supply frequency, maximum65Hz
Operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC
Type of voltage rangeAC
Operating current, minimum10mA
Rated operating voltage15 ... 250 VAC
Operating current500mA
Switching elementNO contact or NC contact
Protection circuit integratedinductive interference protection
Switching frequency, approx.10Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum4.5V
Current at Voltage drop Ud0.5A
Design of control elementsTwo-wire
Current leakage Ir, maximum1mA