IFL 15-300-10/01YKG
Archive
Item number:101079874
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-300-10/01YKG
Article number (order number)101079874
EAN (European Article Number)4030661048000
Material of the washerPerbunan
Gross weight90g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveNo
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum4Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Length of cable2m
TerminationScrew connection
Cable section, maximum1 x 1.5 mm²
width across flats36BK
Length of sensor118mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Ambient conditions - Insulation values
Rated impulse withstand voltage Uimp4kV
Electrical data
Rated supply frequency, minimum45Hz
Rated supply frequency, maximum65Hz
Operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC
Type of voltage rangeAC
Operating current, minimum10mA
Rated operating voltage15 ... 250 VAC
Operating current500mA
Switching elementNO contact or NC contact
Protection circuit integratedinductive interference protection
Switching frequency, approx.10Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum4.5V
Current at Voltage drop Ud0.5A
Design of control elementsTwo-wire
Current leakage Ir, maximum1mA