IFL 15-300L-10/01N
Archive
Item number:101126974
Product features
- 1 Cable entry PG9 x 1.5
- Thermoplastic enclosure
- DC 3-wire
- Wiring compartment
- Long design
- Double-insulated
- Design M30
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 15-300L-10/01N
Article number (order number)101126974
EAN (European Article Number)4030661278056
Material of the washerPerbunan
Gross weight70g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveNo
Number of cable wires3
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum4Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Length of cable2m
TerminationScrew connection
Cable section, maximum1 x 1.5 mm²
width across flats36BK
Length of sensor118mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65IP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNO contact or NC contact
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.100Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A