IFL 15-300L-10/01P-1665-1
Item number:101126975
Product features
- Design M30
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-300L-10/01P-1665-1
Article number (order number)101126975
EAN (European Article Number)4030661278063
Material of the washerPerbunan
Gross weight65g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveNo
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum4Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Length of cable2m
TerminationScrew connection
Wire cross-section0.25mm2
Cable section, maximum1 x 1.5 mm²
width across flats36BK
Length of sensor118mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current300mA
Switching elementNO contact or NC contact
Switching frequency, approx.100Hz
Electrical data - Digital Output
Current at Voltage drop Ud0.3A