IFL 15-300M-10N
Archive
Item number:101084081
Product features
- Thermoplastic enclosure
- DC 3-wire
- miniature body
- Design M30
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 15-300M-10N
Article number (order number)101084081
EAN (European Article Number)4030661019338
Material of the washerPerbunan
Gross weight108g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveNo
Number of cable wires3
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum4Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
width across flats36BK
Length of sensor31mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical3.5mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A