IFL 15-30L-10TP
Item number:101127041
Product features
- Metal enclosure
- DC 3-wire
- Long design
- Design M30
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-30L-10TP
Article number (order number)101127041
EAN (European Article Number)4030661050829
Material of the nutsBrass
Gross weight195g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveYes
Number of cable wires3
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum30Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
Wire cross-section0.34mm2
Material of the Cable mantlePVC
width across flats36BK
Length of sensor100mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical3.5mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Switching frequency, approx.100Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A