IFL 15-30L-10TP-2130-3 10,0M
Archive
Item number:101187340
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-30L-10TP-2130-3 10,0M
Article number (order number)101187340
EAN (European Article Number)4030661335582
Material of the nutsBrass
Gross weight510g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusNo
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum30Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable10m
Wire cross-section0.34mm2
Material of the Cable mantleThermoflex 155
width across flats36BK
Length of sensor98mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +130 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical1.8mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.60Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A