IFL 15-30L-10TP-2130-3 4,0M
Item number:101180694
Product features
- Design M30
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-30L-10TP-2130-3 4,0M
Article number (order number)101180694
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Housing construction formCylinder, thread
Installation conditions (mechanical)not flush
Housing materialBrass
Housing coating materialnickel-plated
Active areaPlastic
Material of the nutsBrass
Gross weight300g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusNo
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum30Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable4m
TerminationCable
Number of cable wires3
Wire cross-section0.34mm2
Material of the Cable mantleThermoflex 155
Mechanical data - Dimensions
ISO thread of the sensorM30
width across flats36BK
Length of sensor98mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +130 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical1.8mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.60Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A