IFL 15-333-10/01-M20
Item number:101161734
Product features
- 1 Cable entry M 20 x 1.5
- Thermoplastic enclosure
- AC 2-wire
- Double-insulated
- Wiring compartment
- Design 333
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-333-10/01-M20
Article number (order number)101161734
EAN (European Article Number)4030661196848
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
Housing construction formBlock
Installation conditions (mechanical)flush
Housing materialPlastic
Active areaPlastic
Material of the housing coverLuran
Gross weight150g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Number of cable wires2
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
TerminationScrew terminals M20 x 1.5
Cable section, maximum2 x 1.5 mm²
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor112mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Ambient conditions - Insulation values
Rated impulse withstand voltage Uimp4kV
Electrical data
Rated supply frequency, minimum45Hz
Rated supply frequency, maximum65Hz
Operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC
Type of voltage rangeAC
Operating current, minimum10mA
Rated operating voltage15 ... 250 VAC
Operating current500mA
Switching elementNO contact or NC contact
Protection circuit integratedinductive interference protection
Switching frequency, approx.10Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum4.5V
Current at Voltage drop Ud0.5A
Design of control elementsTwo-wire
Current leakage Ir, maximum1mA