IFL 15-333-10/01A-M20
Item number:101216695
Product features
- 1 Cable entry M 20 x 1.5
- Thermoplastic enclosure
- AC/DC 2-wire
- Wiring compartment
- Double-insulated
- Design 333
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-333-10/01A-M20
Article number (order number)101216695
EAN (European Article Number)4030661408538
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Housing construction formBlock
Installation conditions (mechanical)flush
Housing materialPlastic
Active areaPlastic
Material of the housing coverLuran
Gross weight155g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Number of cable wires2
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
TerminationScrew terminals M20 x 1.5
Cable section, maximum2 x 1.5 mm²
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor112mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
Type of voltage rangeACDC
No-load supply current I0, typical0.3mA
Rated operating voltage250VDC
Rated operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC
Operating current300mA
Switching elementNO contact or NC contact
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.15Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum4V
Current at Voltage drop Ud0.3A