IFL 15-333-10/01K-1312/1847
Item number:101096581
Ordering data
Product type descriptionIFL 15-333-10/01K-1312/1847
Article number (order number)101096581
Housing construction formBlock
Installation conditions (mechanical)flush
Housing materialPlastic
Active areaPlastic
Material of the housing coverLuran
Gross weight155g
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
TerminationScrew terminals M20 x 1.5
Cable section, maximum2 x 1.5 mm²
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor112mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Ambient conditions - Insulation values
Rated impulse withstand voltage Uimp4kV
Electrical data
Rated supply frequency, minimum45Hz
Rated supply frequency, maximum65Hz
Operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC
Type of voltage rangeAC
Operating current, minimum10mA
Rated operating voltage15 ... 250 VAC
Operating current500mA
Switching elementNO contact or NC contact
Protection circuit integratedinductive interference protection
Switching frequency, approx.10Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum4.5V
Current at Voltage drop Ud0.5A
Design of control elementsTwo-wire
Current leakage Ir, maximum1mA