IFL 15-333-11YNG
Archive
Item number:101055048
Product features
- NOTICE: Not available!
- 1 Cable entry M 20 x 1.5
- Thermoplastic enclosure
- DC 4-wire
- Double-insulated
- Wiring compartment
- Design 333
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 15-333-11YNG
Article number (order number)101055048
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
Housing construction formBlock
Installation conditions (mechanical)flush
Housing materialPlastic
Active areaPlastic
Material of the housing coverLuran
Gross weight155g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Number of cable wires4
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn15mm
TerminationScrew terminals M20 x 1.5
Cable section, maximum2 x 1.5 mm²
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor112mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNO contact and NC contact (antivalent)
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.100Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A