IFL 20-400-10/01YKG-1522
Archive
Item number:101082836
Product features
- Design Ø 40 mm
Ordering data
Product type descriptionIFL 20-400-10/01YKG-1522
Article number (order number)101082836
EAN (European Article Number)4030661019062
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight170g
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn20mm
Length of cable2m
TerminationScrew connection
Cable section, maximum2 x 1.5 mm²
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor40mm
Length of sensor108mm
Width of sensor40mm
Height of sensor57mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Ambient conditions - Insulation values
Rated impulse withstand voltage Uimp4kV
Electrical data
Rated supply frequency, minimum45Hz
Rated supply frequency, maximum65Hz
Operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC
Type of voltage rangeAC
Operating current, minimum10mA
Rated operating voltage15 ... 250 VAC
Operating current500mA
Switching elementNO contact or NC contact
Protection circuit integratedinductive interference protectionMax. fuse ratingSurge protection
Switching frequency, approx.10Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum7.5V
Current at Voltage drop Ud0.15A
Design of control elementsTwo-wire
Current leakage Ir, maximum1mA