IFL 20-400-10ZTG
Archive
Item number:101060001
Product features
- Thermoplastic enclosure
- AC 2-wire
- Double-insulated
- Design Ø 40 mm
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 20-400-10ZTG
Article number (order number)101060001
EAN (European Article Number)4030661038476
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight210g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveYes
Number of cable wires2
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn20mm
Length of cable2m
TerminationCable H03VV-F
Number of cable wires2
Wire cross-section0.5mm2
Material of the Cable mantlePVC
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor40mm
Length of sensor63mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Ambient conditions - Insulation values
Rated impulse withstand voltage Uimp4kV
Electrical data
Rated supply frequency, minimum45Hz
Rated supply frequency, maximum65Hz
Operating voltage15 ... 250 VAC
15 ... 250 VDC
15 ... 250 VDC
Type of voltage rangeAC
Operating current, minimum10mA
Rated operating voltage15 ... 250 VAC
Operating current500mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Protection circuit integratedinductive interference protection
Switching frequency, approx.10Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum4.5V
Current at Voltage drop Ud0.5A
Design of control elementsTwo-wire
Current leakage Ir, maximum1mA