IFL 20-400-11PK
Archive
Item number:101106861
Product features
- Design Ø 40 mm
Ordering data
Product type descriptionIFL 20-400-11PK
Article number (order number)101106861
EAN (European Article Number)4030661038438
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight176g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveYes
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn20mm
Length of cable2m
TerminationCable
Number of cable wires4
Wire cross-section0.25mm2
Material of the Cable mantlePVC
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor40mm
Length of sensor63mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNO contact and NC contact (antivalent)
Switching frequency, approx.100Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A