IFL 20-400-11YNG
Archive
Item number:101059993
Product features
- 1 Cable entry PG9 x 1.5
- Thermoplastic enclosure
- DC 4-wire
- Double-insulated
- Wiring compartment
- Design Ø 40 mm
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 20-400-11YNG
Article number (order number)101059993
EAN (European Article Number)4030661038445
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight178g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Number of cable wires4
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn20mm
Length of cable2m
TerminationScrew connection
Cable section, maximum1 x 1.5 mm²2 x 1.5 mm²
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor40mm
Length of sensor108mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNO contact and NC contact (antivalent)
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.100Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A