IFL 20-400-11ZTPG 6,0M
Archive
Item number:101098778
Product features
- Design Ø 40 mm
Ordering data
Product type descriptionIFL 20-400-11ZTPG 6,0M
Article number (order number)101098778
EAN (European Article Number)4030661038520
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
Material of the terminal fixingPlastic
Gross weight392g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveYes
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn20mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable6m
TerminationCable
Number of cable wires4
Wire cross-section0.25mm2
Material of the Cable mantlePVC
Mechanical data - Dimensions
Diameter of sensor40mm
Length of sensor63mm
Width of sensor40mm
Height of sensor40mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 60 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical5.5mA
Rated operating voltage10 ... 60 VDC
Operating current400mA
Switching elementNO contact and NC contact (antivalent)
Protection circuit integratedinductive interference protectionProtection against polarity reversal
Switching frequency, approx.100Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.5V
Current at Voltage drop Ud0.4A