IFL 4-12L-01P-1955 3,0M
Item number:101140417
Product features
- Design M12
Ordering data
Product type descriptionIFL 4-12L-01P-1955 3,0M
Article number (order number)101140417
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Housing construction formCylinder, thread
Installation conditions (mechanical)not flush
Housing materialBrass
Housing coating materialnickel-plated
Active areaPlastic
Material of the nutsNickel plated brass
General data - Features
Integral system diagnostics, statusYes
Cable sleeveNo
Number of cable wires3
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum15Nm
Note (Tightening torque of nuts)In the shell core area: max. 500 Ncm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn4mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
TerminationCable
Number of cable wires3
Wire cross-section0.34mm2
Material of the Cable mantlePVC
Mechanical data - Dimensions
ISO thread of the sensorM12
width across flats17BK
Length of sensor71mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +70 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical3mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementOpener (NC)
Switching frequency, approx.330Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A