IFL 5-18L-10TP-2130
Archive
Item number:101123652
Product features
- Metal enclosure
- DC 3-wire
- Long design
- Max. + 130 °C
- Design M 18 x 1
Ordering data
Note (Delivery capacity)Not available!
Product type descriptionIFL 5-18L-10TP-2130
Article number (order number)101123652
EAN (European Article Number)4030661050232
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
Active areaPlastic
Material of the terminal fixingThermoplastic
Gross weight125g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusNo
Cable sleeveYes
Number of cable wires3
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum18Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn5mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable2m
Wire cross-section0.34mm2
Material of the Cable mantleTPE-S
width across flats24BK
Length of sensor91mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +130 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical1.8mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Switching frequency, approx.200Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A