IFL 8-18L-10TP-2130 10,0 M
Archive
Item number:101125481
Product features
- Design M 18 x 1
Ordering data
Product type descriptionIFL 8-18L-10TP-2130 10,0 M
Article number (order number)101125481
EAN (European Article Number)4030661050317
eCl@ss number, version 12.027-27-40-01
eCl@ss number, version 11.027-27-01-01
ETIM number, version 7.0EC002714
ETIM number, version 6.0EC002714
Approvals - Standards
CertificatesCCC
General data
StandardsDIN VDE 0660-208EN IEC 60947-5-2
Housing construction formCylinder, thread
Installation conditions (mechanical)not flush
Housing materialBrass
Housing coating materialnickel-plated
Active areaPlastic
Material of the terminal fixingThermoplastic
Gross weight405g
General data - Features
Integral system diagnostics, statusNo
Cable sleeveYes
Number of cable wires3
Mechanical data
Tightening torque of nuts, maximum18Nm
Mechanical data - Switching distances
Nominal switching distance Sn8mm
Note (switching distance)All switching distances in accordance EN IEC 60947-5-2
Mechanical data - Connection technique
Length of cable10m
TerminationCable
Number of cable wires3
Wire cross-section0.34mm2
Material of the Cable mantleTPE-S
Mechanical data - Dimensions
ISO thread of the sensorM18
width across flats24BK
Length of sensor91mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP67
Ambient temperature-25 ... +130 °C
Resistance to vibrations10 … 55 Hz, amplitude 1 mm
Restistance to shock30 g / 11 ms
Protection classII
Electrical data
Operating voltage10 ... 30 VDC
Type of voltage rangeDC
No-load supply current I0, typical1.8mA
Rated operating voltage10 ... 30 VDC
Operating current200mA
Switching elementNormally open contact (NO)
Switching frequency, approx.400Hz
Electrical data - Digital Output
Voltage drop Ud, maximum1.2V
Current at Voltage drop Ud0.2A