TD 441-11Y-2512
Item number:101203457
Product features
- Metal enclosure
- Actuator head can be repositioned in steps 4 x 90°
- Continuous adjustment of lever position 360°
- 2 Contacts
- Lever can be transposed by 180°
- 106 mm x 99 mm x 63 mm (basic component)
- Protection class IP65
Please log in to see prices
Ordering data
Product type descriptionTD 441-11Y-2512
Article number (order number)101203457
EAN (European Article Number)4030661370163
eCl@ss number, version 12.027-27-06-01
eCl@ss number, version 11.027-27-06-01
ETIM number, version 7.0EC000030
ETIM number, version 6.0EC000030
Approvals - Standards
CertificatesCCCDNVINMETRO
General data
StandardsEN IEC 60947-5-1
Working principlemechanical
Slide formCastor
Housing materialGrey cast iron, galvanised
Housing coating materialpainted
Material resistance (acids)good to excellent
Gross weight1,845g
General data - Features
Number of normally closed (NC)1
Number of normally open (NO)1
Safety classification
B10D Normally-closed contact (NC)2,000,000Operations
Mechanical data
Actuating elementRoller lever
Roller materialStainless steel (V2A)
Mechanical lifetime, minimum5,000,000Operations
Actuating angle, from left of switch axis30°
Actuating angle, from right of switch axis30°
Contact opening2 x 2.5 mm
Actuating speed, minimum1mm/min
Actuating speed, maximum3m/s
Note (Actuating speed)Actuating speed with vertical actuating angle to switch axis
Mechanical data - Connection technique
TerminationScrew terminals M20 x 1.5
Cable section, minimum1.5 mm²
Cable section, maximum2.5 mm²
NoteAll indications including the conductor ferrules.
Wire cross-section13AWG
Mechanical data - Dimensions
Length of sensor63mm
Width of sensor106mm
Height of sensor192mm
Width of Castor9mm
Diameter of Castor36mm
Ambient conditions
IP Degree of protectionIP65
Ambient temperature-30 ... +90 °C
Ambient conditions - Insulation values
Rated insulation voltage Ui250 VAC
Rated impulse withstand voltage Uimp4kV
Electrical data
Thermal test current16A